• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/urunvehizmetler/?ref=bookmarks


TARLADAN SOFRANIZA GELEN DOĞAL LEZZET

KİNOA YÜKSEK ORANDA GLUTAMİN İÇERMEKTEDİR

KİNOA YÜKSEK ORANDA GLUTAMİN İÇERMEKTEDİR.

Kaliteli bir protein yapısına sahip olan kinoa yüksek oranda glutamik asit içerir.

Glutamin Nedir?

Glutamin ya da diğer adı ile L-glutamin, proteinlerin yapı taşları olarak faaliyet gösteren amino asit türlerinden biridir. Vücut tarafından üretilebilen bir amino asit türü olan glutaminin, travma, aşırı fiziksel stres ve aşırı egzersiz gibi bazı durumlar ya da diğer bir takım sağlık sorunları nedeni ile vücuttaki üretimi aksayabilmektedir. Vücut içinde en fazla kaslarda ve akciğerlerde biriken glutamin, vücut tarafından doğal olarak üretilebilmektedir. Fakat aşırı stres altındayken vücuttaki glutamin stokları hızlı bir şekilde azalmaktadır.

Aslında glutamin, bir tür amino asit olan glutamik asidin kullanılması ile vücut tarafından üretilmektedir. Glutamin, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sindirim sisteminin ideal şekilde çalışması, kas hücrelerinin üretilmesi ile diğer bazı vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi açısından son derece önemlidir.

Vücutta farklı şekillerde kullanılan glutamin, bağırsak mukozasının güçlenmesine yardımcı olmakta ve böylece mide ile bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Glutamin, hızlı bir şekilde bölünerek çoğalan hücreler için ise nitrojen desteği sağlamaktadır. Ayrıca glutamin, kemoterapi tedavisi sonrası kanser hastalarının yaşamış oldukları kemoterapi yan etkilerinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır ve enfeksiyon kapmaları riskini de azaltmaktadır. Öte yandan glutamin, yoğun ve ağır antrenmanlar sonucu vücudu aşırı stres altında kalan sporcular için de etkilidir. Çünkü bu gibi yoğun fiziksel stresler, vücuttaki glutamin stoklarının azalmasına neden olmaktadır.

 

Glutaminin Faydaları

Sağlık açısından bir takım yararları bulunan glutaminin faydaları şu şekildedir;

 • ·Sindirim sistemi sağlığını desteklemekte ve bağırsak duvarlarındaki hücrelerin bölünüp çoğalmasını düzenlemektedir.
 • ·Güçlü bir antioksidan olan glutatyon antioksidanının üretilmesine yardımcı olmaktadır.
 • ·Vücudun ideal asit baz dengesini sağlamaktadır.
 • ·Kasları korumakta ve onarımını sağlamaktadır.
 • ·Hücre detoksifikasyonuna yardımcı olmaktadır.
 • ·Kan damarlarının astarında bulunan endotel hücreleri için enerji sağlamaktadır.
 • ·Nörolojik fonksiyonların sağlıklı şekilde işlemesine yardımcı olmakta ve ayrıca, hafıza ile konsantrasyonu geliştirmekte ve modun yükselmesini sağlamaktadır.
 • ·Nöronlar (sinir hücreleri) için enerji sağlamakta ve kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Glutamin Eksikliği

Esansiyel olmayan (non essential) bir aminoasit türü olan glutamin, bundan dolayı da vücut tarafından sentezlenebilen bir amino asit çeşididir. Yani glutamin, vücudun ihtiyaç duyduğu kadar üretilmektedir. Fakat, bir takım hastalıklar, fiziksel ve ruhsal stres gibi faktörler nedeni ile, vücudun ihtiyaç duymuş olduğu glutamin üretilemez hale gelmektedir. Aslında glutamin, kaslarda ve akciğerlerde depolanmaktadır. Fakat eğer, depolardaki bu glutamin seviyesi azalmaya başlarsa, vücudun enfeksiyonlara karşı olan direnci de kırılmaya başlayacaktır. Ayrıca glutamin eksikliği sonucu ortaya çıkan diğer bazı sağlık sorunları ise, sindirim problemleri ile yeterli enerjinin üretilememesinden kaynaklanan halsizlik şeklindedir.

Glutamin İhtiyacı Fazla Olan Kişiler

Genellikle, glutamin bakımından zengin besinlerin tüketim miktarı hakkında her hangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Fakat bazı özel durumu ya da bir takım sağlık sorunları bulunan kişilerin, tüketmeleri gereken glutamin miktarları normal standartlardan daha yüksek olabilmektedir. Buna göre, glutamin ihtiyacı daha fazla olan kişiler şu şekildedir;

 • ·Ciddi yanıkları bulunan kişiler,
 • ·Yüksek yoğunluklu ve sert performanslı egzersizler yapan kişiler,
 • ·Sık sık grip ve nezle nöbetleri geçiren kişiler,
 • ·Çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu (huzursuz bağırsak sendromu) olan kişiler, Crohn hastalığı ya da ülseraktif kolit hastalığı bulunan kişiler,
 • ·Düşük kas kütlesine sahip olan kişiler.

Üyelik Girişi
Hava Durumu

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret2138701