• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/urunvehizmetler/?ref=bookmarks


TARLADAN SOFRANIZA GELEN DOĞAL LEZZET

TÜRKİYEDE KİNOA YETİŞTİRİCİLİĞİ

KİNOA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kinoa kazayağıgiller veya ıspanakgiller familyasının bir üyesi olup çift çenekli ve tek yıllık bir bitkidir. Kinoa bitkisinin en göze çarpan özelliği tohumlarının gluten içermemesidir. Kinoa tohumlarının gluten içermemesinden dolayı özellikle de  çölyak (Celiac) hastaları için önemli bir besin kaynağı konumundadır.  

Kinoa aslında Güney Amerika kıtasının bir bitkisidir. And dağlarının bitkisi olarak bilinmektedir. Yüksek rakımlara adapte olmuş bir bitki olup vejetatif aksamının gelişmesi için serin iklim şartlarına ihtiyaç duymaktadır. 4000 metre yüksekliğe kadar adapte olmuş bir bitkidir. Halen Peru, Ekvator, Şili ve Bolivya gibi ülkelerde geniş alanlarda üretilmektedir.Ülkemizde ise ilk çalışmalar 2010 yılında başlamıştır.Firmamız 2014 yılında kinoa ekim denemelerine başlamış, kinoa üretiminin yanında 2016 yılında  işleme tesisinide ekleyerek çalışmalarına hızla devam etmektedir. Kinoa kuraklığa dayanıklı bir bitki olsa da sulu koşullarda verim ve kalite artmaktadır. Soğuğa dayanımı düşüktür. Ayrıca tohumları mineral, vitamin, yağ ve antioksidanlar yönünden zengindir.

Kinoa bitkisinin gelişme süresi çeşitlere göre değişmekle birlikte 90 – 120 gün arasındadeğişmektedir. Kazık kök sistemine sahip bir bitkidir. Tek yıllık bir bitki olup, son yıllarda insan  beslenmesinde üzerinde yoğun çalışmalar yapılan bir bitkidir. Kinoa en iyi gelişimini kumlu-tınlı topraklarda gerçekleştirmektedir. Tuzluluğa orta derecede dayanıklı olup, toprak pH isteği ise 6 – 8.5 arasında değişim göstermektedir. Kinoa bitkisi ortalama 115-140 cm boylana bilen bir bitkidir. Bin tane ağırlı ortalama 4-5 gr arasındadır. Tohumların etrafı saponin denilen bir madde ile kaplıdır. Yapmış olduğumuz gözlemlerde saponin maddesi bitkiyi yaban hayvan zararına karşıda korumaktadır.

 

KİNOA TARIMI

 

TOPRAK İŞLEME

Kinoa ekimi yapılacak arazi sonbaharda pullukla sürülür. Sonbaharda sürülmemiş ise arazi kültüvatör ile işlenir, arkasından goble ve tırmık ile iyice inceltilir. Tohum yatağı hazırlanmış olur.

 

 EKİM

Kinoa da ekim  zamanı yetiştiriciliği yapılacak bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte ülkemizde şubat sonunda başlar , nisan ayının sonuna kadar yapılabilir.  

Ekimde buğday ekim mibzerleri veya sıralı ekim yapılacak ise havalı mibzer  kullanılarak yapılır. Buğday mibzeri ile ekim planlanıyor ise sıra arası 14 cm sıra üzeri 3-4 cm olacak şekilde ekim yapılır.  Sıraya ekim yapılacak ise sıra arası 45 cm sıra üzeri ise 1-2 cm olacak şekilde ayarlanarak yapılır. Dekara ortalama  0,75 -1 kg tohum kullanılması uygundur. Yeni nesil buğday ekim mibzerleri genellikle küçük tohum ekimi yapabilmek için özel bir çark sistemi bulunmaktadır. Bu mibzerler genelde yonca, kanola gibi küçük tohumlu ürünlerin ekiminde kullanılmaktadır. Bu tarz bir mibzeriniz yok ise normal buğday mibzeriyle tohum ve toprak altı gübreleri ile  karıştırılarak ekim yapılabilir. Gübre ve tohum karıştırılarak ekim yapılacaksa tohumun dibe çökmesini engellemek için ekim sırasında ara ara gübre tohum karışımı karıştırılmalıdır. ekim derinliği 1-1,5cm olmalıdır. Ekim derinliği konusunda kinoa hassas bir bitkidir. Mibzerde ekim derinliği ayarlama zorluğu çekilmesi durumunda mibzerin ayaklarına bağlanan borular üst kısımdan söküle bilir. Bu durumda tohum toprak yüzeyine serpilir, mibzer arkasında bulunan tırmıkta karıştırarak tohum ve gübrenin toprak altına alınmasını sağlamaktadır. En son işlem olarak ekim bittikten sonra araziye tapan veya merdane çekilerek toprağın bastırılması gerekmektedir. Bu işlemi  yapılırken toprak çok fazla bastırmaktan kaçınılmalıdır.

 

 

GÜBRELEME

Gübreleme konusundan kısaca bahsedecek olursak analiz yapılmış ise analize göre gübreleme programı çıkartılır. Fakat yapılmamış ise Türkiye topraklarının geneli baz alınarak, azot ve fosfor sıfır potasyum yeterli kabul edilerek gübre programı hazırlayacak olursak, toprak altı gübresi olarak 20-20-0 gübresinden dekara ortalama 25 kg , 18-46-0 (DAP) gübresinden dekara ortalama 15 kg uygulanması yeterli olacaktır. Azot ihtiyacı için azotun bir kısmının 15 kg amonyum sülfat gübresinin ekimden önce el ile üsten saçılması önemlidir. Azotun diğer kısmı çiçeklenme öncesinde ekimden yaklaşı 30-35 gün sonra sulama ile birlikte verilir. Burada azot gübresi olarak dekara 10 kg üre kullanılabilir. Bir diğer azot gübrelemesi ise dane dolum döneminde ikinci sulama öncesi yaklaşık 55-60 günde dekara 15 kg amonyum nitrat gübresi uygulanır. Yaprak gübresi olarak 25-30 günde sulamadan bir hafta önce mutlaka iz element gübrelemesi yapılmalıdır. Çiçeklenme sonrası dane dolum zamanı aynı yaprak gübrelemesi tekrarlanır.

 

YABANCI OT  MÜCADELESİ

 

Yabancı ot mücadelesi  için sıraya ekim yapılmış ise çapalama işlemi yapılır. Kinoa bitkisinde dar yapraklı  yabancı otlar için yabancı ot ilacı uygulaması yapılabilmekte fakat geniş yapraklı yabancı otlar için yabancı ot ilacı bulunmamaktadır. Firmanız iki yıldır geniş yapraklı yabancı ot mücadelesi ile ilgili etken maddesi  denemeleri yapmaktadır. Çalışmalar hala devam etmektedir.

 

HASAT

Kinoa da hasat buğday biçerdöveri ile yapılabilmektedir.  Hasat zamanı ürün rutubeti  %10’nun altına düştüğünde hasat yapılabilir. Hasatta kayıpları minimuma düşüre bilmek için biçerdöver ayarlarının özenle yapılması gerekmektedir. Kısaca biçerdöver ayarlarından bahsedecek olursak, rüzgarlık devri  450-500 devre düşürülmelidir. Batör devri  1500 devirde olmalı, kontra sıkılmalıdır. Elekler ise kapatılmalıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Hava Durumu

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret2138701